Howard County, IN

Contact Information

Howard County Clerk
104 N. Buckeye St Room 202
Kokomo,  IN 46901

Phone: 765-456-2000
Fax: 765-456-2267

Mon
day - Friday
8:00
A.M. to 4:00 P.M.


Quick Links

General Contact Info

Howard County Admin. Center
220 N Main St
Kokomo, IN 46901

Open Monday-Friday from 8am-4pm
webmaster@howardcountyin.gov

Join Us Online

Election Information

2022 General Election - November 8th, 2022

How do I register to vote?

The deadline to register to vote for the 2022 General Election is October 11th, 2022. To register, you may:

  • Online - Register to vote online by visiting www.indianavoters.com . Indiana residents with a valid Indiana driver’s license or Indiana state-issued identification card will be able to use this tool to submit a new voter registration application or to update an existing voter registration record.
  • Mail - To register to vote or update your current registration by mail, you will need to complete and return the Voter Registration Form on or before October 11th, 2022 to:

    Howard County Voter Registration
    120 E. Mulberry St.
    Room 100
    Kokomo, IN 46901

  • In-Person - You can also apply in person at the voter registration office (120 E Mulberry St., Room 100, Kokomo, IN 46901), at any BMV license branch if you are conducting a “credential transaction” (such as obtaining a driver’s license, permit, or identification card), or at a public assistance office if you are applying for service or assistance.

You can check your voter registration status anytime at www.indianavoters.com or by calling 1-866-IN-1-VOTE.

Where do I Vote?

October 12th - November 4th | Early Voting

Location Hours Phone Address
Jeff Stout Government Center 8:00am - 4:00pm 120 E. Mulberry

October 29th, November 5th | Early Voting

Location Hours Phone Address
Jeff Stout Government Center 8:00am - 3:00pm 120 E. Mulberry

October 29th - November 5th | Early Voting

Location Hours Phone Address
Carver Community Center 10:00am - 8:00pm 765-457-9318 1030 N. Purdum
Russiaville Lions Club 10:00am - 8:00pm 765-434-3393 555 N Liberty, Russiaville
Greentown Lions Club (Fairgrounds) 10:00am - 8:00pm 610 E Payton Street, Greentown
UAW Local 685 10:00am - 8:00pm 765-459-3133 929 E. Hoffer
Shiloh Methodist Church 10:00am - 8:00pm 765-457-3140 5741 W. 100 N.
Jerry Wooldridge Community Center 10:00am - 8:00pm 765-453-0466 3885 E. 300 S.

November 7th | Early Voting

Location Hours Phone Address
Jeff Stout Government Center 8:00am - 12:00pm 120 E. Mulberry

November 8th - Election Day

Location Hours Phone Address
Indiana Wesleyan 6:00am - 6:00pm 765-868-7305 1916 W. Markland
Carver Community Center 6:00am - 6:00pm 765-457-9318 1030 N. Purdum
Russiaville Lions Club 6:00am - 6:00pm 555 N Liberty
UAW Local 685 6:00am - 6:00pm 765-459-3133 929 E. Hoffer
Reach Church 6:00am - 6:00pm 765-457-8271 1520 N. Apperson Way
Good Shepherd Church 6:00am - 6:00pm 765-457-4968 121 Sante Fe Blvd.
Kokomo High School 6:00am - 6:00pm 765-455-8040 2501 S. Berkley
Maple Crest School 6:00am - 6:00pm 765-455-8085 2727 S. Washington
Northview Church 6:00am - 6:00pm 765-455-1100 3409 S. 200 W.
Senior Citizens Center 6:00am - 6:00pm 765-456-7557 721 W. Superior
Kokomo South Library 6:00am - 6:00pm 765-453-4150 1755 E. Center Rd.
Shiloh Methodist Church 6:00am - 6:00pm 765-457-3140 5741 W. 100 N.
Ivy Tech Community College (Hingst Hall) 6:00am - 6:00pm 765-454-5112 1815 E. Morgan
Greentown Lions Club (Fairgrounds) 6:00am - 6:00pm 610 E Payton Street, Greentown
Jerry Wooldridge Community Center 6:00am - 6:00pm 765-453-0466 3885 E. 300 S.

Who are the candidates?

(R) Republican - (D) Democrat - (L) Libertarian

Office Candidate
US Senator Todd Young (R)
Thomas M McDermott, Jr. (D)
James M. Sceniak (L)
Secretary of State Diego Morales (R)
Destiny Wells (D)
Jeffrey Maurer (L)
Auditor of State Tera K. Klutz (R)
Zenai Brooks (D)
John Adnrew Schick (L)
Treasurer of State Daniel Elliott (R)
Jessica McClellan (D)
US Representative District 4 Jim Baird (R)
Roger D. Day (D)
US Representative District 5 Victoria Spartz (R)
Jeannine Lee Lake (D)
State Senator District 21 James R. Buck (R)
Josh Lowry (D)
State Representative District 30 Mike Karickhoff (R)
Robin Williams (D)
State Representative District 38 Heath VanNatter (R)
Judge Superior Court 1 Matthew Elkin (R)
Prosecuting Attorney Mark McCann (R)
Clerk of the Circuit Court Debra "Debbie" Stewart (R)
Annette Bourff Milam (D)
Howard County Recorder Torie Kelley (R)
Essie Foster (D)
Howard County Sheriff Jerry Asher (R)
Howard County Assessor Melinda "Mindy" Heady (R)
Rebekah Renner (D)
Howard County Commissioner District 1 Jeffrey "Jeff" Lipinski (R)
Lisa Washington (D)
Howard County Council District 1 John Roberts (R)
Gary Rhinebarger (D)
Howard County Council District 2 Frank Faulkner (R)
Michelle Martin (D)
Howard County Council District 3 Timothy Cuthbert (R)
Donnie Haworth (D)
Howard County Council District 4 George B. Alexander (R)
Cidnee Ward (D)
Center Township Assessor Tanner Heady (R)
Sheila Pullen (D)
Trustee - Center Township Andrew J Durham (D)
Trustee - Clay Township Nicole J Cothern (R)
Trustee - Harrison Township Altha "Joyce" Ancil (R)
Trustee - Honey Creek Township Kirk B. Smith (R)
Trustee - Howard Township Rochelle L. Tryling (R)
Trustee - Liberty Township Troy A. Beachy (R)
Trustee - Monroe Township Deborah K. Ervin-Asberry (R)
Paul Dorisse (D)
Trustee - Taylor Township David Ancil (R)
Paul Munoz (D)
Trustee - Union Township Michael Foland (R)
Township Board - Center Tom E. Cleaver, Jr. (R)
Linda Koontz (R)
Debra Rahe (R)
Natalie Guest Born (D)
Kenneth Ferries (D)
Stephen M. Geiselman (D)
Township Board - Clay Neva Boyce (R)
Clee Oliver (R)
Township Board - Harrison Mark Ancil (R)
Harley M. Griswold (R)
Jason Lemons (R)
Township Board - Honey Creek Anita Kanable (R)
Teresa D. Miller (R)
Timothy V. Zell (R)
Township Board - Howard Gregory W. Tryling (R)
Township Board - Liberty Cali Dewitt (R)
Rita G. Kingseed (R)
Kristina Zirkle (R)
Robin Hainlen (D)
Lauarenda L. Hurst (D)
Rachel L. Jenkins (D)
Township Board - Monroe Linda A. Johnston (R)
Keith A. Olmstead (D)
Township Board - Taylor Steven P. Stackhouse (R)
Colsono R. Sheppard (D)
Greentown City Clerk / Treasurer Teresa Duke (R)
Greentown Town Council Scott A. Deyoe (R)
James R. Skinner, Jr. (R)
Brian Bertoline (D)
Eastern School Board At Large (1 Seat) Abbee Summers
Eastern School Board Town of Greentown (1 Seat) Brian Day
Kokomo Center School Board At Large (3 Seats) Lisa Hemmeger
Rita J. Sale
Warren Holloman, Sr.
Norris O'Bannon
Terri L Sitzes
Lisa Ellison
Nicole R. Fain Mundy
Debra J. Hearn
Matthew Hartke
Ann Ihms
Issac White
Robert "Andrew" McGimpsey
Northwestern School Board At Large (2 Seats) Ted D. Merrell
Jenny Kelly
Elke Fahrmann
Kenneth E. Ortman
Taylor School Board At Large (1 Seat) Dennis L. Marler
Taylor School Board District 1 (1 Seat) Anna Owens
Cathy Mathews
Shawn L. Haus
Taylor School Board District 2 (1 Seat) William A. Brubaker
Western School Board At Large (1 Seat) Greg Stephens
Joseph Dyer
Cindy Hurst
Western School Board Harrison (1 Seat) Harry Kenworthy
Western School Board Honey Creek (1 Seat) Dean Leicht
Jill M. Newby
Rhiannon Thompson
Western School Board Monroe (1 Seat) Scott Gaskins

Who do I contact if I have questions?

If you have any questions, please contact the Howard County Clerk:

Email: clerk@howardcountyin.gov
Phone: 765-456-2000